Poloha

Močerady jsou poslední obec na severovýchodní hranici Chodska. Leží 5 km jižním směrem od Staňkova na nejvyšším místě v okolí, nadmořská výška je 430 m nad mořem. Z obce je výborný výhled. V západním směru leží údolí řeky Zubřiny a vrchy zvedající se k pohraničním horám s Čerchovem, dále vrchy Sedmihoří a Přimda. Na jihu se zvedá hřeben Netřebu.

Doprava

Do obce jezdí linkový autobus. Tím je možné přímé spojení do Domažlic nebo Staňkova a Holýšova. Řada obyvatel využívá spojení vlakem ze stanice Osvračín, vzdálené 2 km západně od obce.

Obec

Uprostřed vesnice je oválná náves se dvěma rybníky. Mezi nimi návsi vévodí kaplička. V centru obce stojí hasičárna, vedle které si místní mládež svépomocí vybudovala klubovnu. Jižním směrem od obce leží obecní koupaliště.

V posledních letech se řada starších obydlí přeměnila na chaty a chalupy.

Obec tvoří dvě katastrální území - Močerady a Nové Dvory u Močerad.

Kultura

Obyvatelé udržují řadu lidových zvyků, jako stavba májky a pálení čarodějnic, velikonoční tradice, zimní zvyklosti. Na začátku září se v obci koná pouť.

Obyvatelé

V současnosti v obci žije asi 60 obyvatel.

Řada obyvatel obce pracovala v zemědělství buďto přímo na farmě v obci nebo v nedalekém Osvračíně. V současnosti ovšem stále více především mladých lidí dojíždí do větších vzdáleností do měst, nejčastěji Staňkova, Holýšova nebo Horšovského Týna. I v obci se objevují nové pracovní příležitosti, jako soukromá zámečnické dílna.