Poloha

Močerady jsou poslední obec na severovýchodní hranici Chodska. Leží 5 km jižním směrem od Staňkova na nejvyšším místě v okolí, nadmořská výška je 430 m nad mořem. Z obce je výborný výhled. V západním směru leží údolí řeky Zubřiny a vrchy zvedající se k pohraničním horám s Čerchovem, dále vrchy Sedmihoří a Přimda. Na jihu se zvedá hřeben Netřebu.

Doprava

Do obce jezdí linkový autobus. Tím je možné přímé spojení do Domažlic nebo Staňkova a Holýšova. Řada obyvatel využívá spojení vlakem ze stanice Osvračín, vzdálené 2 km západně od obce.

Obec

Uprostřed vesnice je oválná náves se dvěma rybníky. V současnosti probíhá čištění obou rybníků. Mezi nimi návsi vévodí kaplička chráněná košatými lípami.V centru obce stojí hasičárna, vedle které si místní mládež svépomocí vybudovala klubovnu. Jižním směrem od obce leží obecní koupaliště.

V posledních letech se řada starších obydlí přeměnila na chaty a chalupy.

Obec tvoří dvě katastrální území - Močerady a Nové Dvory.

Kultura

Obyvatelé udržují řadu lidových zvyků, jako stavba májky a pálení čarodějnic, velikonoční tradice, zimní zvyklosti. Na začátku září se v obci koná pouť.

Obyvatelé

V současnosti v obci žije asi 60 obyvatel.

Řada obyvatel obce pracovala v zemědělství buďto přímo na farmě v obci nebo v nedalekém Osvračíně. V současnosti ovšem stále více především mladých lidí dojíždí do větších vzdáleností do měst, nejčastěji Staňkova, Holýšova nebo Horšovského Týna. I v obci se objevují nové pracovní příležitosti, jako soukromá zámečnické dílna.